Strona główna | Mapa serwisu | English version

O Patronie > Tadeusz Kościuszko > Uroczystości

Uroczystości

4 kwietnia - Święto Patrona Szkoły

Każdego roku, tego właśnie dnia uroczyście obchodzimy Święto Patrona Szkoły - Tadeusza Kościuszki.

4 kwietnia to dzień upamiętniający pierwszą poważniejszą bitwę w kampanii wojennej dowodzonej przez Tadeusza Kościuszkę. Walka ta zakończyła się zwycięstwem Polaków, nie bez znaczącego udziału kosynierów spod Racławic. To właśnie miejscowi chłopi, za sprawą dwukrotnego ataku na wojska rosyjskie, szturmem zdobyli działa wroga i rozgromili jego siły w centrum. Armia carska zmuszona została do odwrotu.

Zwycięstwo pod Racławicami miało znaczenie nie tyle militarne, co moralne. Dzięki niemu społeczeństeo polskie uwierzyło we własne siły,a dowodem stał się fakt, iż na terenie ówczesnej Polski miały miejsce liczne wystąpienia powstańcze.